Több szabadság, kevesebb tiltás? Az internetes lehetőség felforgatta a szerelmi kapcsolatok világát. Ha uralja is a technika, milyen szerepet játszik benne az érzelem és a pszichológia? Mikor és kinek hasznus...
Miért keresnek egyre többen társat az interneten?
A való életben általában sok emberrel találkozni nap mint nap: kollégákkal, barátokkal, üzletfelekkel stb.. Ahhoz, hogy mélyebbé váljon egy kapcsolat, fel kell szabadulni formális helyzetek szabályai, és a felvett szerepek megkötései alól, ráadásul kockázatot is kell vállalni.
Az internetes ismerkedéskor kevésbé sérülhet az arc, hiszen inkognitóban kényelmesen lehetővé teszi a valóságban nagyobb kockázatot hordozó ismerkedést. A képernyő előtt ülve lehet, üzenetet, képet küldeni, várni a válaszokat, és a gyakran szebbet mutató fotókat, de akár „puszikat” is lehet váltani – lassan kialakul a virtuális viszony. Ez megnyugtató sokak számára – nincs kockázata. Személyes ismeretség hamarabb elkap az izgalom, könnyebben be lehet lépni a másik intim szférájába. Előnye még, hogy akkor lehet kikapcsolni a gépet, amikor csak akarják, könnyűszerrel lerázható a terhessé váló csettárs...
Komolyodik a dolog a személyes találkozás alkalmával?
Az internet tehát jelentősen könnyíti a kezdeti lépések megtételét, de amint a virtuális dimenziókból 3D-be kerül a viszony, bonyolódik a helyzet. Élőben látni azt a személyt, akivel eddig csak a számítógépen keresztül volt lehetőség érintkezni néha nagyon fura. Minden újraértelmeződik, új összefüggésben, környezetben.… Nagy sokkot okozhat, ha hosszú közös virtuális séták során kialakult eszmény köszönő viszonyban sincs a hús-vér társával. Fő a rugalmasság!
Egy idő után totál unalmas
Azok viszont, akik netán éjszakákat töltenek a virtuális szerelmi kapcsolat kibontakoztatásával, gyakran megcsömörlenek, telítődnek vele, és végül elutasítják ezt a módot. Minimális érzelmek, személyes találkozás nélkül – egy időhatáron túl – nemigen működhet. Másik probléma: a látszattal ellentétben a nők nem mindig tartanak igényt az ismerekedés szexuális oldalára, ellentétben a férfiakkal. Így tehát sokkal hamarabb megszakítják az éjszakába nyúló, virtuális kérdezz-felelek játékot…
Net-en jobban ki lehet tapogatni, hogy kinek milyen tulajdonságai vannak. De biztos, hogy jó, ha mindenben passzol az elvárásokhoz?
Sokan ellene vannak a hosszas megfontolásoknak, hiszen az esetleges szerelmi kapcsolat kialakulása a való életben sokszor épp az ellenkezője. A meglepetés, ámulat, mellbevágó, hirtelen hatás vezet gyakran egy másik személy felé, akinek a tulajdonságai kezdetben persze ismeretlenek. Az internetes kapcsolatépítés során sem kell feltétlenül, minden ponton megfelelni egymásnak. A lazítás segít. A szerelmek nem kis része születik pld. iszogatós, laza hangulatú estéken, olyan pillanatokban, amikor az emberek elengedik magukat. Lazítani kell hát az előzetes kívánalmakon a netes ismerkedés során is!
Szerelmi háromszög: a férj, a feleség, és a valaki a netről
Minden bizonnyal nem, mert a pszichológusok szerint létezik a „netes hűtlenség” kategóriája. Hiszen amikor „puskaporos a levegő” otthon, nagy a kísértés arra, hogy bekapcsolják a gépet, és „egy kört tegyenek” a neten. Hiszen olyan egyszerű az egész: a lehetőség vonzza az egyedülállókat és a házasokat is egy kis kalandra, minden elkötelezettség nélkül.
Kiknek és mikor a leghasznosabb az internetesismerkedés?
Ügyelni kell arra, hogy az eszköz ne uralkodjon az életen, kicsit távolabb kell maradni tőle, és emlékezni arra, hogy a szerelemnek erősebbnek kel lennie a technikánál... De nagyon hasznos is lehet így ismerkedni. Egyes személyek számára, akik elszigetelődtek, bezárkóztak (magukba vagy a hagyományokba), akik szakítás, válás után vannak, az újrakezdés és az önbizalom erősítésének eszköze lehet.
A cyber-románcok egyik összetevője nyilván a helyzet különlegessége, az egzotikum. A számítógép használata közben lehetőségünk van arra, hogy új módon kerüljünk valakivel intim kapcsolatba, ez önmagában is bizsergető, izgalmas dolog. Különlegesnek érezzük magunkat és főleg az ismeretlen másikat, s ettől még vonzóbb a kapcsolat lehetősége. A virtuális kedvesünk belép a lakásunkba vagy az irodánkba anélkül, hogy fizikailag jelen lenne, ami különleges vonzerővel ruházza föl a viszonyt és a másik
személyt. Persze nincs általános képlet, mint minden emberi kapcsolat, ennek minősége is a szereplőktől függ, amit a közeg csak árnyal. Sokan a virtuális kalandban is pontosan úgy viselkednek, mint egy szemtől-szembe kapcsolatban, nekik a számítógép csak az első kontaktus megteremtéséhez kell, a későbbiekben ennek már nincs semmi jelentősége, és a dolog megy tovább a maga valóságos útján. Mások azt keresik a cyber-románcban, ami a valóságos kapcsolataikból hiányzik. És végül vannak olyanok, akik nem tudnak,
nem mernek, nem akarnak valóságos intim kapcsolatot kialakítani, számukra az internet valami helyett, valaminek a pótlékaként létezik.
Lehetnek veszélyei a cyber-romámcoknak. Azokat az embereket, akik amúgy is hadilábon állnak a valósággal, még inkább a fantáziák világába viheti a semmire sem kötelező névtelenség. Aki a hétköznapi életben is tetteti magát, az az internetes leveleiben megteheti, hogy a csillagot is lehazudja az égről. Mint minden emberi kapcsolattal, ezzel is vissza lehet élni, elképzelhető, hogy a partnerek egyike teljesen őszinte, a másik pedig csak tetteti ezt és kihasználja a bizalmat. De mindez nem azért alakul így, mert valaki kitalálta a virtuális valóságot és az megrontja az egyébként eredendően ép és egészséges embereket.
Akik ismernek tudják miért is tettem be ezt a témát ide.:)
Tapasztalatom: "Lehet tovább lépni a netes szerelemből, s a virtuálból lehet valóság:)